Activul arată în continuare favorabil din punct de vedere tehnic, cu mai multe semnale care continuă să susțină configurația.
În regimul curent Bull liniștit , abordarea cea mai potrivită este Urmărirea tendinței / cumpărarea scăderilor. Condițiile de tendință sunt constructive, iar volatilitatea este limitată, ceea ce de obicei favorizează urmărirea mișcării ascendente și căutarea retragerilor, în locul vânzării împotriva forței.
Nivelurile de suport și rezistență pentru Penpie evidențiază zone-cheie de preț în care cumpărătorii și vânzătorii sunt cei mai activi. Această secțiune ajută la identificarea zonelor probabile de breakout, a suportului la retrageri, a rezistenței superioare și a intervalului curent de tranzacționare, astfel încât să poți evalua continuarea tendinței, riscul de inversare și direcția pe termen scurt a prețului crypto.
| Nivel | Zonă | Forță |
|---|---|---|
| Suport 1 | RON$1.28 - RON$1.42 | |
| Suport 2 | RON$0.8029 - RON$0.9527 | |
| Suport 3 | RON$0.5858 - RON$0.7889 | |
| Suport 4 | RON$0.3776 - RON$0.5448 | |
| Rezistență 1 | RON$1.43 - RON$1.67 | |
| Rezistență 2 | RON$1.82 - RON$2.02 | |
| Rezistență 3 | RON$6.34 - RON$6.54 | |
| Rezistență 4 | RON$7.19 - RON$7.32 |
PNP depășește zona de rezistență de la RON$1.43 - RON$1.67 și se menține deasupra ei. Acest lucru ar întări cazul de breakout și ar muta atenția către RON$1.82 - RON$2.02.
PNP pierde zona de suport de la RON$1.28 - RON$1.42. Acest lucru ar slăbi configurația și ar deschide calea către RON$0.8029 - RON$0.9527.
PNP continuă să se tranzacționeze între RON$1.42 și RON$1.43. În acest caz, condițiile de tranzacționare în interval rămân active.
Indicatorii tehnici ajută la rezumarea tendinței, impulsului, volatilității și nivelurilor-cheie de preț. Ei nu ar trebui folosiți izolat, dar pot ajuta la identificarea faptului dacă o monedă se află în tendință, într-un interval, este supraextinsă sau se apropie de un nivel important de suport sau rezistență.
| Indicator | Valoare | Semnal | Interpretare |
|---|---|---|---|
| SMA50 | RON$1.12 | Bullish | PNP se tranzacționează peste media pe 50 de zile. |
| SMA200 | RON$1.11 | Bullish | PNP rămâne peste linia de tendință pe termen lung. |
| EMA50 | RON$1.20 | Bullish | PNP se menține peste media exponențială pe 50 de zile, ceea ce susține tendința recentă. |
| EMA200 | RON$1.83 | Bearish | PNP este sub media exponențială pe 200 de zile, ceea ce menține structura pe termen mai lung sub presiune. |
| RSI (14) | 52.46 | Neutru | RSI (14) este la 52.46, ceea ce menține impulsul într-un interval echilibrat. |
| Stoch RSI (14) | 19.26 | Supravândut | Stoch RSI (14) este scăzut la 19.26, ceea ce arată că impulsul apasă aproape de extrema sa inferioară recentă. |
| MACD | 0.02132 | Bearish | MACD este sub linia sa de semnal. |
| ATR | 6.61% | Liniștit | Volatilitatea este sub mediana sa pe 180 de zile. |
| VWMA | RON$1.28 | Bullish | Prețul este peste media ponderată cu volumul. |
| Commodity Channel Index (20) | 23.44 | Neutru | CCI (20) este la 23.44, ceea ce menține prețul relativ aproape de media sa recentă. |
| Awesome Oscillator (5, 34) | RON$0.2094 | Bullish | Awesome Oscillator este peste zero la RON$0.2094, ceea ce susține impulsul bullish. |
| Williams Percent Range (14) | -69.37 | Neutru | Williams Percent Range (14) este la -69.37, ceea ce menține prețul în mijlocul intervalului său recent. |
| Bull Bear Power (13) | RON$-0.02520 | Bearish | Bull Bear Power (13) este negativ la RON$-0.02520, ceea ce sugerează că vânzătorii controlează prețul relativ la linia de bază EMA. |
| Ultimate Oscillator (7, 14, 28) | 48.93 | Neutru | Ultimate Oscillator este la 48.93, ceea ce sugerează că impulsul este echilibrat pe ferestrele sale scurte, medii și lungi. |
| Hull Moving Average (9) | RON$1.42 | Bullish | PNP se tranzacționează peste Hull Moving Average (9), ceea ce susține tendința pe termen scurt. |
| Ichimoku Cloud B/L (9, 26, 52, 26) | RON$1.03 | Bullish | PNP se tranzacționează peste linia de bază Ichimoku, ceea ce susține structura bullish. |
În ultimele 7 zile, prețul Penpie a fost cel mai puternic corelat pozitiv cu prețul Ethereum Name Service (ENS), VeChain (VET), Litecoin (LTC), Terra Classic (LUNC) and Hedera Hashgraph (HBAR) și cel mai puternic corelat negativ cu prețul LEO Token (LEO), Basic Attention Token (BAT), Monero (XMR), Pyth Network (PYTH) and Stacks (STX).
| Nume | Corelație |
|---|---|
| Ethereum Name Service | 0.926 |
| VeChain | 0.907 |
| Litecoin | 0.902 |
| Terra Classic | 0.901 |
| Hedera Hashgraph | 0.901 |
| Nume | Corelație |
|---|---|
| LEO Token | -0.791 |
| Basic Attention Token | -0.617 |
| Monero | -0.505 |
| Pyth Network | -0.495 |
| Stacks | -0.439 |
Prețul Penpie este corelat pozitiv cu primele 10 monede după capitalizarea de piață, cu o valoare de 0.451, excluzând Tether (USDT), și este corelat pozitiv cu primele 100 de monede după capitalizarea de piață, excluzând toate stablecoin-urile, cu o valoare de 0.567. Monedele care sunt corelate pozitiv cu Penpie indică faptul că mișcarea uneia are o pondere statistic semnificativă în a o conduce pe cealaltă în aceeași direcție. Pentru monedele corelate negativ cu Penpie, o mișcare într-o direcție pentru Penpie s-ar traduce printr-o mișcare în direcția opusă pentru moneda corelată negativ.



