Activul arată constructiv din punct de vedere tehnic, dar calitatea intrării curente nu este perfectă.
În regimul curent Bull liniștit , abordarea cea mai potrivită este Urmărirea tendinței / cumpărarea scăderilor. Condițiile de tendință sunt constructive, iar volatilitatea este limitată, ceea ce de obicei favorizează urmărirea mișcării ascendente și căutarea retragerilor, în locul vânzării împotriva forței.
Nivelurile de suport și rezistență pentru Particle Network evidențiază zone-cheie de preț în care cumpărătorii și vânzătorii sunt cei mai activi. Această secțiune ajută la identificarea zonelor probabile de breakout, a suportului la retrageri, a rezistenței superioare și a intervalului curent de tranzacționare, astfel încât să poți evalua continuarea tendinței, riscul de inversare și direcția pe termen scurt a prețului crypto.
| Nivel | Zonă | Forță |
|---|---|---|
| Suport 1 | RON$0.1227 - RON$0.1353 | |
| Suport 2 | RON$0.09470 - RON$0.1168 | |
| Rezistență 1 | RON$0.1984 - RON$0.2218 | |
| Rezistență 2 | RON$0.2248 - RON$0.2580 | |
| Rezistență 3 | RON$0.2984 - RON$0.3110 | |
| Rezistență 4 | RON$0.3169 - RON$0.3379 | |
| Activ 1 | RON$0.1670 - RON$0.1894 |
PARTI depășește zona de rezistență de la RON$0.1984 - RON$0.2218 și se menține deasupra ei. Acest lucru ar întări cazul de breakout și ar muta atenția către RON$0.2248 - RON$0.2580.
PARTI pierde zona de suport de la RON$0.1227 - RON$0.1353. Acest lucru ar slăbi configurația și ar deschide calea către RON$0.09470 - RON$0.1168.
PARTI continuă să se tranzacționeze între RON$0.1353 și RON$0.1984. În acest caz, condițiile de tranzacționare în interval rămân active.
Indicatorii tehnici ajută la rezumarea tendinței, impulsului, volatilității și nivelurilor-cheie de preț. Ei nu ar trebui folosiți izolat, dar pot ajuta la identificarea faptului dacă o monedă se află în tendință, într-un interval, este supraextinsă sau se apropie de un nivel important de suport sau rezistență.
| Indicator | Valoare | Semnal | Interpretare |
|---|---|---|---|
| SMA50 | RON$0.1268 | Bullish | PARTI se tranzacționează peste media pe 50 de zile. |
| SMA200 | RON$0.1935 | Bearish | PARTI rămâne sub linia de tendință pe termen lung. |
| EMA50 | RON$0.1366 | Bullish | PARTI se menține peste media exponențială pe 50 de zile, ceea ce susține tendința recentă. |
| EMA200 | RON$0.2133 | Bearish | PARTI este sub media exponențială pe 200 de zile, ceea ce menține structura pe termen mai lung sub presiune. |
| RSI (14) | 75.90 | Supracumpărat | RSI (14) este ridicat la 75.90, ceea ce sugerează că impulsul ascendent ar putea deveni întins. |
| Stoch RSI (14) | 94.04 | Supracumpărat | Stoch RSI (14) este ridicat la 94.04, ceea ce arată că impulsul apasă aproape de extrema sa superioară recentă. |
| MACD | 0.002655 | Bullish | MACD este deasupra liniei sale de semnal. |
| ATR | 7.49% | Liniștit | Volatilitatea este sub mediana sa pe 180 de zile. |
| VWMA | RON$0.1472 | Bullish | Prețul este peste media ponderată cu volumul. |
| Commodity Channel Index (20) | 91.12 | Neutru | CCI (20) este la 91.12, ceea ce menține prețul relativ aproape de media sa recentă. |
| Awesome Oscillator (5, 34) | RON$0.03233 | Bullish | Awesome Oscillator este peste zero la RON$0.03233, ceea ce susține impulsul bullish. |
| Williams Percent Range (14) | -9.81 | Supracumpărat | Williams Percent Range (14) este aproape de partea superioară a intervalului său recent la -9.81. |
| Bull Bear Power (13) | RON$0.009752 | Bullish | Bull Bear Power (13) este pozitiv la RON$0.009752, ceea ce sugerează că cumpărătorii controlează prețul relativ la linia de bază EMA. |
| Ultimate Oscillator (7, 14, 28) | 64.29 | Neutru | Ultimate Oscillator este la 64.29, ceea ce sugerează că impulsul este echilibrat pe ferestrele sale scurte, medii și lungi. |
| Hull Moving Average (9) | RON$0.1670 | Bullish | PARTI se tranzacționează peste Hull Moving Average (9), ceea ce susține tendința pe termen scurt. |
| Ichimoku Cloud B/L (9, 26, 52, 26) | RON$0.1427 | Bullish | PARTI se tranzacționează peste linia de bază Ichimoku, ceea ce susține structura bullish. |
În ultimele 7 zile, prețul Particle Network a fost cel mai puternic corelat pozitiv cu prețul Stacks (STX), LEO Token (LEO), Basic Attention Token (BAT), Aerodrome Finance (AERO) and Celestia (TIA) și cel mai puternic corelat negativ cu prețul Decred (DCR), Cronos (CRO), Jupiter (JUP), Quant (QNT) and Aave (AAVE).
| Nume | Corelație |
|---|---|
| Stacks | 0.499 |
| LEO Token | 0.445 |
| Basic Attention Token | 0.418 |
| Aerodrome Finance | 0.386 |
| Celestia | 0.355 |
| Nume | Corelație |
|---|---|
| Decred | -0.535 |
| Cronos | -0.512 |
| Jupiter | -0.504 |
| Quant | -0.483 |
| Aave | -0.469 |
Prețul Particle Network este corelat negativ cu primele 10 monede după capitalizarea de piață, cu o valoare de -0.069, excluzând Tether (USDT), și este corelat negativ cu primele 100 de monede după capitalizarea de piață, excluzând toate stablecoin-urile, cu o valoare de -0.184. Monedele care sunt corelate pozitiv cu Particle Network indică faptul că mișcarea uneia are o pondere statistic semnificativă în a o conduce pe cealaltă în aceeași direcție. Pentru monedele corelate negativ cu Particle Network, o mișcare într-o direcție pentru Particle Network s-ar traduce printr-o mișcare în direcția opusă pentru moneda corelată negativ.



