Upplägget har en svagt positiv bias, men risk/reward är inte tillräckligt tydlig för att agera aggressivt.
I den aktuella Lugn bullmarknad regimen är den bäst lämpade strategin Trendföljning / köp dippar. Trendförhållandena är konstruktiva och volatiliteten är begränsad, vilket vanligtvis gynnar att följa rörelsen uppåt och leta efter pullbacks i stället för att gå emot styrkan.
The Night Riderss stöd- och motståndsnivåer markerar viktiga priszoner där köpare och säljare är mest aktiva. Det här avsnittet hjälper till att identifiera sannolika breakout-områden, stöd vid pullbacks, överliggande motstånd och det aktuella handelsintervallet så att du kan utvärdera trendfortsättning, reverseringsrisk och kortsiktig riktning för kryptopriset.
| Nivå | Zon | Styrka |
|---|---|---|
| Stöd 1 | kr0.0₆8487 - kr0.0₆8542 | |
| Stöd 2 | kr0.0₆7937 - kr0.0₆7992 | |
| Stöd 3 | kr0.0₆7735 - kr0.0₆7838 | |
| Stöd 4 | kr0.0₆7597 - kr0.0₆7652 | |
| Motstånd 1 | kr0.0₅1023 - kr0.0₅1028 | |
| Motstånd 2 | kr0.0₅1289 - kr0.0₅1300 | |
| Motstånd 3 | kr0.0₅1334 - kr0.0₅1339 | |
| Motstånd 4 | kr0.0₅1492 - kr0.0₅1498 |
TNR bryter igenom motståndszonen vid kr0.0₅1023 - kr0.0₅1028 och håller sig över den. Det skulle stärka breakout-caset och rikta uppmärksamheten mot kr0.0₅1289 - kr0.0₅1300.
TNR tappar stödzonen vid kr0.0₆8487 - kr0.0₆8542. Det skulle försvaga upplägget och öppna vägen mot kr0.0₆7937 - kr0.0₆7992.
TNR fortsätter att handlas mellan kr0.0₆8542 och kr0.0₅1023. I så fall förblir förutsättningarna för intervallhandel aktiva.
Tekniska indikatorer hjälper till att sammanfatta trend, momentum, volatilitet och viktiga prisnivåer. De bör inte användas isolerat, men de kan hjälpa till att identifiera om ett mynt trendar, rör sig inom ett intervall, är överutsträckt eller närmar sig en viktig stöd- eller motståndsnivå.
| Indikator | Värde | Signal | Tolkning |
|---|---|---|---|
| SMA50 | kr0.0₆8973 | Bullish | TNR handlas över 50-dagarsgenomsnittet. |
| SMA200 | kr0.0₆9339 | Bullish | TNR ligger fortfarande över den långsiktiga trendlinjen. |
| EMA50 | kr0.0₆9197 | Bullish | TNR håller sig över det 50-dagars exponentiella genomsnittet, vilket stödjer den senaste trenden. |
| EMA200 | kr0.0₆9820 | Bearish | TNR ligger under det 200-dagars exponentiella genomsnittet, vilket håller den längre strukturen under press. |
| RSI (14) | 44.50 | Neutral | RSI (14) är på 44.50, vilket håller momentum inom ett balanserat intervall. |
| Stoch RSI (14) | 0.00 | Översåld | Stoch RSI (14) är lågt vid 0.00, vilket visar att momentum pressas nära sitt senaste nedre extremvärde. |
| MACD | 0.0₉7472 | Bearish | MACD ligger under sin signallinje. |
| ATR | 0.5780% | Lugn | Volatiliteten ligger under sin 180-dagarsmedian. |
| VWMA | kr0.0₅1005 | Bearish | Priset ligger under det volymvägda genomsnittet. |
| Commodity Channel Index (20) | -89.61 | Neutral | CCI (20) är på -89.61, vilket håller priset relativt nära sitt senaste genomsnitt. |
| Awesome Oscillator (5, 34) | kr-7.692e-9 | Bearish | Awesome Oscillator ligger under noll vid kr-7.692e-9, vilket stödjer bearish momentum. |
| Williams Percent Range (14) | -97.31 | Översåld | Williams Percent Range (14) är nära botten av sitt senaste intervall vid -97.31. |
| Bull Bear Power (13) | kr-1.832e-8 | Bearish | Bull Bear Power (13) är negativt vid kr-1.832e-8, vilket tyder på att säljare kontrollerar priset relativt till EMA-baslinjen. |
| Ultimate Oscillator (7, 14, 28) | 43.24 | Neutral | Ultimate Oscillator är på 43.24, vilket tyder på att momentum är balanserat över dess korta, medellånga och långa fönster. |
| Hull Moving Average (9) | kr0.0₆9461 | Bullish | TNR handlas över Hull Moving Average (9), vilket stödjer den kortsiktiga trenden. |
| Ichimoku Cloud B/L (9, 26, 52, 26) | kr0.0₆9867 | Bearish | TNR handlas under Ichimoku-baslinjen, vilket pekar på svagare struktur. |
Under de senaste 7 dagarna var priset på The Night Riders mest positivt korrelerat med priset på Decred (DCR), TRON (TRX), JUST (JST), Gnosis (GNO) and Cronos (CRO) och mest negativt korrelerat med priset på Celestia (TIA), StarkNet (STRK), Conflux (CFX), Aerodrome Finance (AERO) and Aptos (APT).
| Namn | Korrelation |
|---|---|
| Decred | 0.732 |
| TRON | 0.624 |
| JUST | 0.521 |
| Gnosis | 0.518 |
| Cronos | 0.443 |
| Namn | Korrelation |
|---|---|
| Celestia | -0.922 |
| StarkNet | -0.892 |
| Conflux | -0.880 |
| Aerodrome Finance | -0.865 |
| Aptos | -0.697 |
Priset på The Night Riders är negativt korrelerat med de 10 största mynten efter marknadsvärde med ett värde på -0.105, exklusive Tether (USDT), och positivt korrelerat med de 100 största mynten efter marknadsvärde exklusive alla stablecoins med ett värde på 0.029. Valutor som är positivt korrelerade med The Night Riders indikerar att rörelsen i den ena har en statistiskt signifikant vikt för att leda den andra i samma riktning. För valutor som är negativt korrelerade med The Night Riders skulle en rörelse i en riktning för The Night Riders motsvara en rörelse i motsatt riktning för det negativt korrelerade myntet.



