Upplägget har en svagt positiv bias, men risk/reward är inte tillräckligt tydlig för att agera aggressivt.
I den aktuella Lugn sidledes marknad regimen är den bäst lämpade strategin Intervallhandel / mean reversion. Marknaden är balanserad och relativt lugn, vilket tenderar att belöna mean reversion-beteende och intervallhandel mer än att jaga breakouts.
FARM2s stöd- och motståndsnivåer markerar viktiga priszoner där köpare och säljare är mest aktiva. Det här avsnittet hjälper till att identifiera sannolika breakout-områden, stöd vid pullbacks, överliggande motstånd och det aktuella handelsintervallet så att du kan utvärdera trendfortsättning, reverseringsrisk och kortsiktig riktning för kryptopriset.
| Nivå | Zon | Styrka |
|---|---|---|
| Stöd 1 | kr0.00009079 - kr0.00009406 | |
| Stöd 2 | kr0.00008715 - kr0.00008928 | |
| Stöd 3 | kr0.00008176 - kr0.00008549 | |
| Stöd 4 | kr0.00007725 - kr0.00007938 | |
| Motstånd 1 | kr0.0001004 - kr0.0001026 | |
| Motstånd 2 | kr0.0001038 - kr0.0001062 | |
| Motstånd 3 | kr0.0001076 - kr0.0001097 | |
| Motstånd 4 | kr0.0001116 - kr0.0001137 | |
| Aktiv 1 | kr0.00009640 - kr0.00009852 |
FARM2 bryter igenom motståndszonen vid kr0.0001004 - kr0.0001026 och håller sig över den. Det skulle stärka breakout-caset och rikta uppmärksamheten mot kr0.0001038 - kr0.0001062.
FARM2 tappar stödzonen vid kr0.00009079 - kr0.00009406. Det skulle försvaga upplägget och öppna vägen mot kr0.00008715 - kr0.00008928.
FARM2 fortsätter att handlas mellan kr0.00009406 och kr0.0001004. I så fall förblir förutsättningarna för intervallhandel aktiva.
Tekniska indikatorer hjälper till att sammanfatta trend, momentum, volatilitet och viktiga prisnivåer. De bör inte användas isolerat, men de kan hjälpa till att identifiera om ett mynt trendar, rör sig inom ett intervall, är överutsträckt eller närmar sig en viktig stöd- eller motståndsnivå.
| Indikator | Värde | Signal | Tolkning |
|---|---|---|---|
| SMA50 | kr0.00009181 | Bullish | FARM2 handlas över 50-dagarsgenomsnittet. |
| SMA200 | kr0.00009313 | Bullish | FARM2 ligger fortfarande över den långsiktiga trendlinjen. |
| EMA50 | kr0.00009174 | Bullish | FARM2 håller sig över det 50-dagars exponentiella genomsnittet, vilket stödjer den senaste trenden. |
| EMA200 | kr0.0001812 | Bearish | FARM2 ligger under det 200-dagars exponentiella genomsnittet, vilket håller den längre strukturen under press. |
| RSI (14) | 66.06 | Neutral | RSI (14) är på 66.06, vilket håller momentum inom ett balanserat intervall. |
| Stoch RSI (14) | 89.18 | Överköpt | Stoch RSI (14) är högt vid 89.18, vilket visar att momentum pressas nära sitt senaste övre extremvärde. |
| MACD | 0.0₆2608 | Bullish | MACD ligger över sin signallinje. |
| ATR | 2.18% | Lugn | Volatiliteten ligger under sin 180-dagarsmedian. |
| VWMA | kr0.00008948 | Bullish | Priset ligger över det volymvägda genomsnittet. |
| Commodity Channel Index (20) | 82.24 | Neutral | CCI (20) är på 82.24, vilket håller priset relativt nära sitt senaste genomsnitt. |
| Awesome Oscillator (5, 34) | kr0.0₅9363 | Bullish | Awesome Oscillator ligger över noll vid kr0.0₅9363, vilket stödjer bullish momentum. |
| Williams Percent Range (14) | -11.59 | Överköpt | Williams Percent Range (14) är nära toppen av sitt senaste intervall vid -11.59. |
| Bull Bear Power (13) | kr0.0₅4134 | Bullish | Bull Bear Power (13) är positivt vid kr0.0₅4134, vilket tyder på att köpare kontrollerar priset relativt till EMA-baslinjen. |
| Ultimate Oscillator (7, 14, 28) | 74.88 | Överköpt | Ultimate Oscillator är förhöjd vid 74.88, vilket tyder på att momentum över flera tidsramar kan vara överhettat. |
| Hull Moving Average (9) | kr0.00009926 | Bearish | FARM2 handlas under Hull Moving Average (9), vilket försvagar den kortsiktiga trenden. |
| Ichimoku Cloud B/L (9, 26, 52, 26) | kr0.00008777 | Bullish | FARM2 handlas över Ichimoku-baslinjen, vilket stödjer bullish struktur. |
Under de senaste 7 dagarna var priset på FARM2 mest positivt korrelerat med priset på Zcash (ZEC), Canton (CC), Decred (DCR), Dash (DASH) and Mantle (MNT) och mest negativt korrelerat med priset på Midnight (NIGHT), APENFT (NFT), Hedera Hashgraph (HBAR), Shiba Inu (SHIB) and Tezos (XTZ).
| Namn | Korrelation |
|---|---|
| Zcash | 0.708 |
| Canton | 0.631 |
| Decred | 0.621 |
| Dash | 0.608 |
| Mantle | 0.519 |
| Namn | Korrelation |
|---|---|
| Midnight | -0.752 |
| APENFT | -0.712 |
| Hedera Hashgraph | -0.692 |
| Shiba Inu | -0.671 |
| Tezos | -0.671 |
Priset på FARM2 är negativt korrelerat med de 10 största mynten efter marknadsvärde med ett värde på -0.385, exklusive Tether (USDT), och negativt korrelerat med de 100 största mynten efter marknadsvärde exklusive alla stablecoins med ett värde på -0.243. Valutor som är positivt korrelerade med FARM2 indikerar att rörelsen i den ena har en statistiskt signifikant vikt för att leda den andra i samma riktning. För valutor som är negativt korrelerade med FARM2 skulle en rörelse i en riktning för FARM2 motsvara en rörelse i motsatt riktning för det negativt korrelerade myntet.



