Activul arată constructiv din punct de vedere tehnic, dar calitatea intrării curente nu este perfectă.
În regimul curent Bull liniștit , abordarea cea mai potrivită este Urmărirea tendinței / cumpărarea scăderilor. Condițiile de tendință sunt constructive, iar volatilitatea este limitată, ceea ce de obicei favorizează urmărirea mișcării ascendente și căutarea retragerilor, în locul vânzării împotriva forței.
Nivelurile de suport și rezistență pentru BMAX evidențiază zone-cheie de preț în care cumpărătorii și vânzătorii sunt cei mai activi. Această secțiune ajută la identificarea zonelor probabile de breakout, a suportului la retrageri, a rezistenței superioare și a intervalului curent de tranzacționare, astfel încât să poți evalua continuarea tendinței, riscul de inversare și direcția pe termen scurt a prețului crypto.
| Nivel | Zonă | Forță |
|---|---|---|
| Suport 1 | RON$0.1078 - RON$0.1081 | |
| Suport 2 | RON$0.1050 - RON$0.1053 | |
| Suport 3 | RON$0.1003 - RON$0.1011 | |
| Suport 4 | RON$0.09910 - RON$0.09933 | |
| Rezistență 1 | RON$0.1103 - RON$0.1105 | |
| Rezistență 2 | RON$0.1155 - RON$0.1158 | |
| Rezistență 3 | RON$0.1175 - RON$0.1182 | |
| Rezistență 4 | RON$0.1216 - RON$0.1219 |
BMAX depășește zona de rezistență de la RON$0.1103 - RON$0.1105 și se menține deasupra ei. Acest lucru ar întări cazul de breakout și ar muta atenția către RON$0.1155 - RON$0.1158.
BMAX pierde zona de suport de la RON$0.1078 - RON$0.1081. Acest lucru ar slăbi configurația și ar deschide calea către RON$0.1050 - RON$0.1053.
BMAX continuă să se tranzacționeze între RON$0.1081 și RON$0.1103. În acest caz, condițiile de tranzacționare în interval rămân active.
Indicatorii tehnici ajută la rezumarea tendinței, impulsului, volatilității și nivelurilor-cheie de preț. Ei nu ar trebui folosiți izolat, dar pot ajuta la identificarea faptului dacă o monedă se află în tendință, într-un interval, este supraextinsă sau se apropie de un nivel important de suport sau rezistență.
| Indicator | Valoare | Semnal | Interpretare |
|---|---|---|---|
| SMA50 | RON$0.1066 | Bullish | BMAX se tranzacționează peste media pe 50 de zile. |
| SMA200 | RON$0.08678 | Bullish | BMAX rămâne peste linia de tendință pe termen lung. |
| EMA50 | RON$0.1038 | Bullish | BMAX se menține peste media exponențială pe 50 de zile, ceea ce susține tendința recentă. |
| EMA200 | RON$0.09651 | Bullish | BMAX este peste media exponențială pe 200 de zile, ceea ce menține constructivă structura pe termen mai lung. |
| RSI (14) | 74.85 | Supracumpărat | RSI (14) este ridicat la 74.85, ceea ce sugerează că impulsul ascendent ar putea deveni întins. |
| Stoch RSI (14) | 66.79 | Neutru | Stoch RSI (14) este la 66.79, ceea ce sugerează că impulsul este activ, dar încă nu extrem. |
| MACD | 0.0001918 | Bearish | MACD este sub linia sa de semnal. |
| ATR | 0.2038% | Liniștit | Volatilitatea este sub mediana sa pe 180 de zile. |
| VWMA | RON$0.1085 | Bullish | Prețul este peste media ponderată cu volumul. |
| Commodity Channel Index (20) | 125.83 | Bullish | CCI (20) este puternic la 125.83, ceea ce arată că prețul se tranzacționează mult peste media sa recentă. |
| Awesome Oscillator (5, 34) | RON$-0.0001651 | Bearish | Awesome Oscillator este sub zero la RON$-0.0001651, ceea ce susține impulsul bearish. |
| Williams Percent Range (14) | -9.65 | Supracumpărat | Williams Percent Range (14) este aproape de partea superioară a intervalului său recent la -9.65. |
| Bull Bear Power (13) | RON$-0.00002109 | Bearish | Bull Bear Power (13) este negativ la RON$-0.00002109, ceea ce sugerează că vânzătorii controlează prețul relativ la linia de bază EMA. |
| Ultimate Oscillator (7, 14, 28) | 76.01 | Supracumpărat | Ultimate Oscillator este ridicat la 76.01, ceea ce sugerează că impulsul pe mai multe intervale de timp ar putea fi supraîncălzit. |
| Hull Moving Average (9) | RON$0.1090 | Bearish | BMAX se tranzacționează sub Hull Moving Average (9), ceea ce slăbește tendința pe termen scurt. |
| Ichimoku Cloud B/L (9, 26, 52, 26) | RON$0.1088 | Bullish | BMAX se tranzacționează peste linia de bază Ichimoku, ceea ce susține structura bullish. |
În ultimele 7 zile, prețul BMAX a fost cel mai puternic corelat pozitiv cu prețul Jupiter (JUP), Pyth Network (PYTH), Cosmos (ATOM), Kaia (KAIA) and Immutable X (IMX) și cel mai puternic corelat negativ cu prețul Chainlink (LINK), Zcash (ZEC), Ethereum (ETH), Venice Token (VVV) and SPX6900 (SPX).
| Nume | Corelație |
|---|---|
| Jupiter | 0.479 |
| Pyth Network | 0.417 |
| Cosmos | 0.382 |
| Kaia | 0.325 |
| Immutable X | 0.278 |
| Nume | Corelație |
|---|---|
| Chainlink | -0.624 |
| Zcash | -0.610 |
| Ethereum | -0.609 |
| Venice Token | -0.600 |
| SPX6900 | -0.593 |
Prețul BMAX este corelat negativ cu primele 10 monede după capitalizarea de piață, cu o valoare de -0.116, excluzând Tether (USDT), și este corelat negativ cu primele 100 de monede după capitalizarea de piață, excluzând toate stablecoin-urile, cu o valoare de -0.274. Monedele care sunt corelate pozitiv cu BMAX indică faptul că mișcarea uneia are o pondere statistic semnificativă în a o conduce pe cealaltă în aceeași direcție. Pentru monedele corelate negativ cu BMAX, o mișcare într-o direcție pentru BMAX s-ar traduce printr-o mișcare în direcția opusă pentru moneda corelată negativ.



